ERCP

ERCP

Endoskopik retrograd kolanjiopankretikografinin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamı safrayolu ve pankreas kanallarının endoskopik olarak görüntülenmesi anlamına gelir.

ERCP

Endoskopik retrograd kolanjiopankretikografinin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamı safrayolu ve pankreas kanallarının endoskopik olarak görüntülenmesi anlamına gelir. Özetle endoskop (duodenoskop ) denilen uç kısmı ışıklı bir aletle ağızdan girilip yemek borusu, mide ve on iki parmak barsağı geçilip safra ve pankreas kanalının açıldığı yerden girilerek ilaçla röntgen altında bu bölge (karciğer-safra yolları-pankreas) hastalıklarının tanınması için yapılan girişimdir. Bu işlem tanısal ERCP olarak adlandırılır. Günümüzde bu bölge hastalıklarının tanısında önemli işlem öncesi tetkikler olduğu için ercp tanısal değerini kaybetmemekle birlikte daha çok girişimsel amaçla kullanılmaktadır. Girişimsel ERCP nin riskleri olduğu için işlem öncesi ileri tetkilerin yapılmış olması bu işlemin başarısını artırmaktadır. Başarılı ERCP sonrasında hastaların bir çoğu bu bölge hastalıklarının cerrahisinden kurtulmakta veya yüksek tanı değeriyle cerrahi girişime hazırlanmaktadır. 

ERCP için duodenoskop denilen özel bir alet kullanılmaktadır. Bunun diğer endoskoplardan farkı ışık ve görüntüleme sisteminin aletin uç değil uca yakın yan kısmında sonlanmasıdır. Bunun nedeni ERCP işleminin uygulandığı safra ve pankreas kanallarının ortak açıldığı papilla denilen uç kısmın ancak bu şekilde karşı karşıya alınarak daha rahat çalışılabilmesidir. 


Etiketler: site ercp

BU YAZIYI PAYLAŞ
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BENZER YAZILAR

Benzer yazı bulunamadı.


YORUMLAR (0) Onay Bekleyen (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

guvenlik

Editörün Seçtikleri

ERCP

Endoskopik retrograd kolanjiopankretikografinin kı...


ENDOSONOGRAFİ

Endoskopi aletinin ucuna yerleştirilen ultrason pr...


KOLONOSKOPİ

Tüm kalın barsağın patolojik görüntülerini saptama...


GASTROSKOPİ

Gastroskopi, yemek borusu, mide ve onikiparmak bağ...


Popüler Yazılar

Prof..Dr.Adem AKÇAKAYA CİNE 5 kanalında

Kendine İyi Bak Programı

  • 6472
  • 0

Prof.Dr.Adem AKÇAKAYA:

Sultan Abdülmecit’in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan tarafından ‘Bezm-i Alem Gureba-i Müslimin Hastanesi’ adıyla 171 yıl önce kurulan ve bugün Bezmia...

  • 4713
  • 0

AKALAZYA

AKALAZYA

KOLONOSKOPİ

Tüm kalın barsağın patolojik görüntülerini saptamak için ucu ışıklı fleksibl aletle incelenmesidir. Hasta sol yana veya sırt üstü yatırılarak aletle a...

PİLOR STENOZU

PİLOR STENOZU VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

TVNET

Mide fıtığı mide barsak rahatsızlıkları arasında sık görülen hastalıklardandır.

REFLÜ

REFLÜ RAHATSIZLIĞI VE TEDAVİLERİ

A HABER

Medikal Programı

GASTROSKOPİ

Gastroskopi, yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağı hastalıklarının tanısında en güvenilir yöntemdir.

Sayfalar

Son Yorumlar

Facebook'ta Biz

Copyright © 2015 | Tüm Hakları Saklıdır. - Endoskopi.org